dolgu / BotoksDOLGU / BOTOKS

12 Eylül 2019
https://fatihsadikoglu.com/wp-content/uploads/2019/10/5-1280x400.jpg

Botox, kırışıklıkları gidermek için kas salınımını durdurarak ciltteki çizgi ve kırışıklıklardan kurtulmak için her yaşta uygulanır. Genel olarak küçük ve orta dereceli kırışıklıkların giderilmesi ve çizgi oluşumunun durdurulması amacıyla tüm dünyada estetik alanında uzman kişiler tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır.

Clostridium Botulinum adlı bakteri türünden elde edilen toksin botoksun etken maddesidir. Kırışıklıklara uygulandığında sinir uçlarından bölgedeki kaslara sinyal iletimini engeller ve kasları geçici olarak felç ederek mevcut kırışıklıkları giderir ve yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller. Laboratuvar ortamında üretilen bu madde tedavilerde de (nörolojik hastalıklar, kas hastalıkları, göz hastalıkları) düşük dozlarda kullanılmaktadır.

Kırışıklıklar İçin Botoks Uygulamaları

Botoks ile kırışıklık ve çizgiler geçici olarak giderilir.
Kaş çatma sonucu oluşan burun çevresi, dudak kenarı, çene ucu, göz çevresi ve alın bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesinde kısa, hızlı sonuç alınması gibi avantajları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Botoks 80’li yıllarda ortaya çıkmış ve günümüze kadar çeşitli alanlarda tedavi amacıyla kullanılmıştır.

Hem minimal kırışıklardan hem de derin olmayan kırışıklardan şikayetçi olan kişilere uygulanabilir. Özellikle cildin belirli bölgelerindeki kırışıklıkların düzeltilmesinde terleme, diş sıkma ve migren gibi sorunların tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Yüzdeki kırışıklık miktarı bu uygulama ile giderilemeyecek kadar derin ise yüz dolgu uygulamaları kullanılabilir. Bu tercihi uzmanınız belirleyecektir.

“Yıllar geçtikçe kullanımı yaygınlaşan botoks, son yıllarda terleme tedavisinde kullanılmaya başlandı.”

Botoks Nasıl Yapılır?

botoks toksini ile kırışıklıklar giderilir.

Çizilen alanın analizi yapıldıktan sonra başlayan işlem uzmanlar tarafından yapılabilmektedir. Uygun koşullarda uygulandığında herhangi bir yan etki gözlenmemiştir. Anatomi ve kas yapısı bilgisi gerektirir, niteliksiz klinik ortamdan uzak yerlerde yapılırsa olumsuz sonuçlara neden olabilir. Uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik etkili krem sürülerek başlanır. Daha sonra minimum enjektörlerle cilt altına uygun dozda Botox (Clostridium Botulinum toksini) uygulanır ve işlem tamamlanır.

Botoksun Cilde Etkileri

Etkisi Ne Kadar Sürer? Botox yani botulinum A ekzotoksinin etki süresi uygulamadan sonra değişmektedir. Fakat en önemli yönü ameliyat gerektirmeden enjeksiyon şeklinde uygulanabilmesidir. Genel olarak 4 ila 6 ay arasında etki gösterdiği bilinmektedir. Bu sürelerden sonra yenilemek gerekebilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte birkaç uygulamadan sonra kalıcı etki elde edilebilmektedir. Uygulamalarda küçük enjeksiyon aletleri kullanılmaktadır. İlaç kırışıklık olan bölgeye verilir ve bir hafta içinde etkisini göstermeye başlar. İşlemler sonrasında mevcut bölgede kırışıklıklara neden olan kas hareketlerinin durduğu gözlenir. Bu, kırışıklıkları azaltmada etkilidir. İşlem süresi oldukça kısadır. Yaklaşık on dakikada tamamlanır.

“Yüzdeki kırışıklık ve çizgilerin giderilmesine yardımcı olan botoks işlemi ile daha dinamik ve genç bir görünüm elde edilebilir.”

Botoks zararlı mı?

Cilde herhangi bir zararı olup olmadığı konusunda kişilerde çeşitli endişeler olabilir. Genelde kırışıklığa neden olan kasların hareketlerinin durdurulması amaçlanır. Bunun kaslara zarar verip vermeyeceği merak ediliyor. Kasların işlevi geçici olarak kaybolur ve bu kasların işlevlerinin kaybolması deride herhangi bir hasara yol açmaz. Ayrıca var olan kırışıklıklar da ortadan kalkar. Bu nedenle uygulama sonrasında kas deformasyonu gibi problemler yaşanmayacaktır. Herhangi bir zarar vermediği için uygulama güvenle yapılabilir. Hatta sanıldığı gibi botoks yaptıran kişiler yüz ifadelerini kaybetmezler çünkü kaslar geçici olarak felç olur ve kaslar yaklaşık 4-6 ay içinde hareketliliğini geri kazanmaya başlar. Düşük dozlarda uygulansa bile mimikler de korunabilmektedir. Bu nedenle botox uygulaması ciltte herhangi bir hasara neden olmaz.

https://fatihsadikoglu.com/wp-content/uploads/2022/12/logo-ana-beyaz.png
Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd. no:11 Terrace Fulya Residence C1 blok kat:11 daire:56, Şişli/İstanbul

Bizi Takip Edin:

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZİ ARAYIN

Dr. Fatih Sadıkoğlu. Kulak Burun Boğaz Uzmanı. Burun estetği, rinoplasti, Gözkapağı ameliyatları, Dolgu-Botoks uygulamaları, Kulak Estetiği, Yüz Estetik cerrahisinde yılların deneyimi ve akademik geçmişiyle ile sizlere en iyi hizmeti sunmaktadır.

Tüm Hakkı Saklıdır © UzmanDizaynBilişim 2017

Uzman Bilişim Dizayn