otoplasti kepçe kulakOTOPLASTİ / KEPÇE KULAK

4 Ocak 2023
https://fatihsadikoglu.com/wp-content/uploads/2019/10/1-1280x400.jpg

Doğuştan kepçe kulak, kıkırdak dokunun öne doğru gelişmesiyle oluşur. Bazen tek taraflı kepçe kulak da görülür. Özellikle çocukluk ve gençlik yıllarında alay konusu olmak bazı kişilerde ciddi psikolojik sorunlara neden olur. Otoplasti (kepçe kulak düzeltme) ile bu estetik problem kolayca çözülebilir.

Otoplasti ameliyatlarında iki yaklaşım vardır.

Kepçe Kulak Ameliyatı
Kulak arkasından yaklaşık 3 cm’lik bir kesi ile kulak kıkırdağı istenilen şekle getirilir ve kalıcı dikişlerle konumu sabitlenir. Ameliyatın son aşaması dikişlerin tekrar dikilmesidir. Dikişler kendiliğinden eriyen iplikten yapıldıkları için alınmasına gerek yoktur. Lokal anestezi altında yapılan operasyon 30 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir. Ameliyattan sonra hasta aynı gün taburcu edilir.

Kulak estetiği ile asimetrik problemler giderilmektedir.
Hasta ilk üç gün bandaj kullanacaktır. Bandajlar çıkarılırken kulağı dış etkenlerden korumak için sporcuların kullandığı alın bandı kullanılmalıdır. 3 ile 5 gün arasında hasta günlük yaşam rutinine rahatlıkla dönebilir. Hasta 4. veya 5. gün duş almaya başlamalıdır. Ameliyat sonrası oluşabilecek şişlikler bu dönemde iyileşir. Yaklaşık 20 gün sonra kulağın yeni şekli tam olarak oturmuş olur. Ameliyattan sonraki ilk 3 ay kulak darbelerden korunmalıdır.

İple Kepçe Kulak Düzeltme
Lokal anestezi altında yapılan bu estetik operasyon herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan gerçekleştirilir. Kulak derisine herhangi bir kesi yapılmaz. Kulak derisinin altına bir iğne vasıtasıyla yerleştirilen çentikli bir ip ile kulak geriye doğru hareket ettirilir. Bu işlem hastanın onayı ile tamamlanır. Çentikli ip sayesinde çekilen kulak yerine sabitlenir.

Kulak ameliyatında amaç uygun bir kulak yapısı oluşturmaktır. Yaklaşık 30 dakika süren operasyondan sonra hasta 1 gün sonra günlük hayatına dönebilir ki bu da yöntemin en büyük avantajıdır. Şişlik ve morarma beklenmez. 3. Gün sonunda hasta banyo yapabilir. Kulak kıkırdak yapısı çok önde ise bu yöntem kullanılmaz, bu durumda operasyon daha iyi sonuç verecektir. Hastanın kulaklarını bir süre dış darbelerden koruması gerektiği unutulmamalıdır.

Kepçe kulak operasyonları, kulak gelişiminin tamamlandığı 6 yaşından sonra yapılabilir. Okul öncesi dönemde estetik problemin çözülmesi çocuğun psikolojik gelişiminde önemli fayda sağlayacaktır. Bu dönem dışında ileri yaşlarda tüm yaş gruplarında yapılabilmektedir.

https://fatihsadikoglu.com/wp-content/uploads/2022/12/logo-ana-beyaz.png
Teşvikiye Mh. Hakkı Yeten Cd. no:11 Terrace Fulya Residence C1 blok kat:11 daire:56, Şişli/İstanbul

Bizi Takip Edin:

BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZİ ARAYIN

Dr. Fatih Sadıkoğlu. Kulak Burun Boğaz Uzmanı. Burun estetği, rinoplasti, Gözkapağı ameliyatları, Dolgu-Botoks uygulamaları, Kulak Estetiği, Yüz Estetik cerrahisinde yılların deneyimi ve akademik geçmişiyle ile sizlere en iyi hizmeti sunmaktadır.

Tüm Hakkı Saklıdır © UzmanDizaynBilişim 2017

Uzman Bilişim Dizayn